Buğday Sayfası

BUĞDAY 

K.K.T.C’de kuru tahıl ziraatı yapılan alanlar içerisinde arpadan sonra en fazla yetiştirilen zahire ürünü buğdaydır. Ülkemizde buğday ekimi iklim koşullarına göre değişmekle birlikte Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapılmaktadır. K.K.T.C’de yaygın olarak Sarıçanak, Annan ve Saragolla cinsi buğdaylar  yetiştirilmektedir.  

Buğday ekiminde ortalama dönüme 20-25 Kg. tohumluk kullanılmaktadır. Gübreleme, yabancı ot ve zararlılara karşı mücadele, arpa tarımındaki gibidir.

Buğdayda dönüm başına 400 - 500 Kg. verim alınmaktadır. Hasat dönemi Haziran Temmuz dönemlerinde olup, Kurumumuz Haziran ayından itibaren buğday alımına başlamaktadır. Kurumumuz üreticilerden almış olduğu sert ve yumuşak buğdayları genellikle yem ve un fabrikalarına satmaktadır. Sarıçanak çeşidi tohumluk buğdaydan sözleşmeli üretim yaptırılmakta ve  ürünler tohumluk olarak satın alınıp, Akdoğan Tohum Hazırlama Tesisinde selektörden geçirildikten sonra üreticilerimize tekrardan satılmaktadır.

K.K.T.C. genelinde  100,000 dönüm arazide buğday ekimi yapılmıştır.

 


yenibina

Toprak Ürünleri Kurumu 1975 yılında kurulmuş ve 32/1992 sayılı yasaya tabi olarak Bakanlar Kurulu tarafından denetime tabi madde ilan edilen ürünlerin alım, depolama, satım, ithalat ve ihracatını yaparak, .....

Devamını Oku

Arpa Kırma Hizmeti, Torbalama Hizmeti ...

Devamını Oku
Banner Bina