Patates Sayfası
Patates Güzel

PATATES TARIMI

Patates üretimi için uygun iklim ve toprak koşullarına sahip ülkemizde patates tarımının geçmişi 1878 yılında adaya İngilizlerin gelmesiyle başlamıştır. Yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan çeşit Spunta olup, az miktarda Hermes ve Cara da yetiştirilmektedir.

 pua.png

Yukarıdaki haritada patates üretim alanlarını görmektesiniz.

Yılda iki kez dikim ve hasat yapılan ülkemizde, İlkbahar ürünü patatesin dikimi Aralık-Ocak aylarında, Sonbahar ürünü patatesin dikimi ise Ağustos-Eylül ayları arasında yapılmaktadır. Ortalama 8.500 dönüm (11.373 da) alanda (İlkbahar ve Sonbahar üretimi toplamı) üretim yapılmaktadır. Dönüme 200-250 Kg. tohumluk kullanılmakta ve her dönümden yaklaşık 3000 - 4000 Kg. verim alınabilmektedir.

Patates-ekim.png

Toprak Ürünleri Kurumu patates üretimi için gerekli olan tohumluk patatesi Avrupa Birliği ülkelerinden ithal etmekte ve patates üreticilerinin ihtiyacı olan kaliteli tohumluğu tedarik etmektedir. Kurumumuz, üreticilerle sözleşmeli üretim yaptırarak  ürün alımı gerçekleştirmektedir.

Kurum iç piyasada denge unsuru olması açısından üretilen patatesin yurt dışına ihracatını gerçekleştirerek, patates üreticilerinin üretimden kopmamaları için gayret göstermektedir.

Kurumumuz bünyesinde bulunan Mağusa ve Güzelyurt tesislerinde patates üreticilerine seçme (boyutlama+vuruk+çürük) ve torbalama hizmeti verilmektedir. Ayrıca Kurumumuz, Mağusa ve Haspolat şubelerinde bulunan Soğuk Hava Depolarında da üreticilerin ürünlerini uygun koşullarda depolayarak muhafaza hizmeti de vermektedir.  

patates-tahta.png

 

yenibina

Toprak Ürünleri Kurumu 1975 yılında kurulmuş ve 32/1992 sayılı yasaya tabi olarak Bakanlar Kurulu tarafından denetime tabi madde ilan edilen ürünlerin alım, depolama, satım, ithalat ve ihracatını yaparak, .....

Devamını Oku

Arpa Kırma Hizmeti, Torbalama Hizmeti ...

Devamını Oku
Banner Bina