Diğer Tesisler Sayfası

AKDOĞAN TOHUM HAZIRLAMA TESİSİ

Akdoğan Tohum Hazırlama Tesisinde tahıl alım dönemlerinde tohumluk evsafında Arpa ve Buğday alımı yapılmaktadır. Tohumluk olarak alınan arpa ve buğdaylar, selektörden geçirildikten sonra üreticilerimize tohum olarak verilmektedir.  Akdoğan Tohum Hazırlama Tesisinde 3 adet selektör bulunmakta her Selektörde 3 işçi çalışmaktadır. Selektörlerde tohumluk arpa ve buğdayın dökülebilmesi için kuyu bulunmaktadır. Kuyulara dökülen tohumluklar elevatörler kanalıyle havalandırma bölümüne oradan eleklere, eleklerden silindirlere taşınmakta silindirlerden sonra tohumluk olan ürün kantar bölümüne, geri kalan elek altı ürün ayrı ayrı kırık, yemlik, saman, taş toprak bölümlerine düşmektedir. Elek altı çıkan yemlik ürün Toprak Ürünleri Kurumu ambarlarında değerlendirilmektedir. Tohumluk olarak kantardan çıkan her torba ürün 50 Kg’dır. Tohumluklar yine tesis içerinde cinslerine göre ayrı ayrı yerlere istiflenmekte, ekim döneminde çiftçilere dağıtılmaktadır.

Tohum hazırlama kapasitesi ortalama 25 ton/8 saattir.

G. MAĞUSA PATATES PAKETLEME TESİSİ

Toprak Ürünleri Kurumu bünyesinde hizmet veren tesisin kuruluş amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde üretimi yapılan patates ürününün alım, depolama, satış ve dağıtım işlerinin kamu yararına uygun bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır. Tesis 1976 yılında Devlet Emlak Malzeme Dairesinden teslim alınmış ve hizmete konulmuştur.

Mağusa Patates Paketleme Tesisi yaklaşık 20.000 m2 alan üzerine kurulmuş olup, Larnaka yolu 45 mil bölgesinde yer almaktadır. Bügüne kadar patatese konan ambargolara rağmen tesis başarılı bir şekilde görevini sürdürmüştür. Tesis alanı içerisinde, 5200 m2 ‘lik Soğuk Hava Deposu ve 6600 m2 alan içerisinde 440 Ton/8 saat kapasiteli 22 adet bankolardan oluşan Paketleme Tesisi bulunmaktadır. Bunun yanında Sosyal Tesis ve Ürün Laboratuvarı da mevcuttur. Tesiste İlkbahar ve Sonbahar ürünü olmak üzere yılda iki defa patates alımı gerçekleşmektedir. Patates Paketleme Tesisinde fason paketleme işleri yapılmaktadır. Son dönemde tesise yapılan bazı değişikliklerle big-bag’larda patates alımına geçilmiştir.

GAZİ MAĞUSA BÖLGE AMİRLİĞİ

M.’sa Larnaka yolu Kuzey kısmı da 2.5 mil ‘de  yer alır. 1975 yılından beri Bölge şube yönetimini gerçekleştirmektedir. Patates Paketleme Tesisi, Soğuk Hava Deposu, Laboratuvar ve un satış birimleri mevcuttur. Mağusa bölgesi şubeleri ve liman ile kordine halindedir.

yenibina

Toprak Ürünleri Kurumu 1975 yılında kurulmuş ve 32/1992 sayılı yasaya tabi olarak Bakanlar Kurulu tarafından denetime tabi madde ilan edilen ürünlerin alım, depolama, satım, ithalat ve ihracatını yaparak, .....

Devamını Oku

Arpa Kırma Hizmeti, Torbalama Hizmeti ...

Devamını Oku
Banner Bina