Arpa Sayfası

ARPA 

K.K.T.C’de kuru tahıl ziraatı yapılan alanlar içerisinde en fazla yetiştirilen ürün arpadır. Ülkemizde arpa ekimi iklim koşullarına göre değişmekle birlikte Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapılmaktadır. Ülkemizin iklim ve toprak koşularında yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan arpa çeşitlerinin başlıcaları: Atenais, Gidriya, Dimitria ve Lysidir.

Arpa ekiminde ortalama dönüme 25-30 Kg. tohumluk kullanılmaktadır. Gübrelemenin toprak analiz sonuçlarına göre yapılması gerekmekte fakat ülkemizde geleneksel gübrelemede ekimle birlikte dönüme 15-25 Kg. gelecek şekilde 20.20.0 kompoze taban gübresi uygulanmaktadır. Ocak-Şubat aylarında yabancı ot ve zararlılara (örneğin: ekin güvesi (Sirividi)) karşı kimyasal mücadele yapılmaktadır. Yine bu aylarda arpa tarlalarında üst gübreleme azot ağırlıklı gübrelerle yapılmaktadır. Arpadan dönüm başına 200 - 400 Kg. verim alınmaktadır.

arpa-guzel.png

Arpa, KKTC’de başlıca yem hammaddesi olarak kullanıldığı için ülkemiz hayvancılığı açısından çok önemlidir. Ülkemiz hayvancılığı için yılda yaklaşık olarak 100,000-110,000 Ton arpaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu miktarın hepsinin ülkemizde üretilmediği zamanlarda, hayvancıların ihtiyaç duyacağı arpa stoğu için Toprak Ürünleri Kurumu olarak arpa ithaline gidilmektedir.

Arpanın hasat dönemi Mayıs-Haziran ayları içerisinde olup, Kurum Haziran ayından itibaren arpa alımına başlamakta ve rekolteye göre Ağustos ayı ortalarına kadar alıma devam etmektedir.

K.K.T.C. genelinde azami 800,000 dönüm arazide arpa ekimi yapılmaktadır.

 

 Ahmet Beyin sayfasına gitmek için lütfen tıklayın.

 

 


 

 

yenibina

Toprak Ürünleri Kurumu 1975 yılında kurulmuş ve 32/1992 sayılı yasaya tabi olarak Bakanlar Kurulu tarafından denetime tabi madde ilan edilen ürünlerin alım, depolama, satım, ithalat ve ihracatını yaparak, .....

Devamını Oku

Arpa Kırma Hizmeti, Torbalama Hizmeti ...

Devamını Oku
Banner Bina